Welcome to White Horse Harriers

Trophy Winners: Half Marathon – Individual Winners

Trophy: Jim Thorpe Memorial Trophy (1912 Olympic Gold Medalist)
Donor: Dave Martin (a founder member of club)
Awarded To: Men’s Winner, White Horse Half Marathon
Trophy: Silver Salver
Donor: Anonymous
Awarded To: Ladies’ Winner, White Horse Half Marathon
Year Holder Club
2018 David Hudson BRJ Run and Tri
2017 James Bolton Woodstock Harriers
2016 Paul Fernandez Abingdon AC
2015 James Bolton Woodstock Harriers
2014 David Bruce Highgate Harriers
2013 Paul Fernandez Abingdon Amblers AC
2012 Paul Fernandez Abingdon Amblers AC
2011 Fabian Downs Chiltern Harriers AC
2010 Paul Fernandez Abingdon Amblers AC
2009 Paul Farmer Ampthill & Flitwick Flyers RC
2008 Owain Bristow White Horse Harriers AC
2007 Phil Sanger Epsom & Ewell Harriers
2006 Stephen Kimber Windsor Slough Eton & Hounslow AC
2005 Chris Bradfield Datchet Dashers
2004 Chris Bradfield Datchet Dashers
2003 Jerry Greeves Woodstock Harriers
2002 Dan Robinson Tipton Harriers
2001 Peter Wilson White Horse Harriers AC
2000 Dan Robinson Tipton Harriers
1999 Tim Hughes White Horse Harriers AC
1998 Peter Wilson White Horse Harriers AC
1997 Gregory Dell Woodstock Harriers
1996 Peter Wilson White Horse Harriers AC
1995 Derek Green White Horse Harriers AC
1994 Derek Green White Horse Harriers AC
1993 Richard Beaumont Bicester AC
1992 Derek Green White Horse Harriers AC
1991 Tim Hughes White Horse Harriers AC
1990 Hugh Jones Ranelagh Harriers
1989 Derek Green Abingdon Amblers
1988 Sheldon Cowles Oxford City AC
1987 Sheldon Cowles Oxford City AC
1986 Paul Stockford Oxford City AC
1985 Tony Martin Swindon AC
1984 Dave Warren White Horse Harriers AC
1983 John Exley Oxford City AC
Year Holder Club
2018 Helen Mulhall Bearbrook RC
2017 Helen Mulhall Bearbrook RC
2016 Jessica Webb Woodstock Harriers
2015 Jennifer McBain Alchester RC
2014 Shona Crombie-Hicks Bourton RR
2013 Kay Walsha u/a
2012 Liz Hartney Reading RR
2011 Sophie Carter Woodstock Harriers AC
2010 Jude Craft Headington RR
2009 Charlotte Penfold Bournemouth AC
2008 Sophie Dawson Kidlington R & AC
2007 Sophie Dawson Kidlington R & AC
2006 Nikki Slater Witney RR
2005 Jennifer Pyper Alchester AC
2004 Ruth Pickvance Swansea Harriers
2003 Jessica Harrison White Horse Harriers AC
2002 Valerie Swingler u/a
2001 Sally Pitts Witney RR
2000 Lisa Feltham White Horse Harriers AC
1999 Frances Gill Neath Harriers
1998 Lesley Whiley Reading RR
1997* Sally Pitts Witney RR
1996* Mandy Whittington Bicester AC
1995* Mandy Lo Bicester AC
1994* Sally Pitts Witney RR
1993* Tanya Ball London Olympics RC
1992* Angela Briscoe Oxford City AC
1991* I Warden Headington RR
1990* Lisa Godding White Horse Harriers AC
1989* E Walls St Albans Striders
1988* J Souch Kidlington RC
1987* L Pile Stragglers
1986* S Walters Oxford City AC
1985* S Walters Oxford City AC
1984* C Hargrave Stone Master Mara
1983* W Wilson London Road Runners

Inaugurated 1998 (* indicates no trophy)