Welcome to White Horse Harriers

Trophy Winners: Half Marathon – First Teams

Trophy: White Horse Shield
Donor: Dave Martin (a founder member of club)
Awarded To: Winning Men’s Team, White Horse Half Marathon
Trophy: Silver Salver
Donor: The Club
Awarded To: Winning Ladies Team, White Horse Half Marathon
Year Team Members
2018 Headington RR Willner-Reid, Hanner Hopwood, Smith, Clarke
2017 Abingdon AC Fernandez, Garrigues, Deering, Wilson
2016 Woodstock Harriers Bolton, Cantwell, Webster, Harrison
2015 Witney RR Lock, Blake, Downey, Colbeck
2014 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Cantwell, Game
2013 Woodstock Harriers Bolton, Game, Cantwell, O’Connor
2012 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Game, Cantwell
2011 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Cantwell, Ineson
2010 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Cantwell, Game
2009 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Vaughan, Price
2008 Woodstock Harriers Bolton, O’Connor, Vaughan, George
2007 Witney RR Hails, Lock, Boden, Briens
2006 Witney RR Baillie, Lock, Boden, Giles
2005 Witney RR Atyeo, Lock, Boden, Briens
2004 Abingdon Amblers Egerton, Schofield, Birch
2003 Woodstock Harriers Greeves, Vaughan, Hunn
2002 Woodstock Harriers Shipway, Dell, Vaughan
2001 White Horse Harriers AC Wilson, Hughes, Wright
2000 Vale o fAylesbury AC Jones, Gregory, Steptoe
1999 White Horse Harriers AC Hughes, James, McGuigan
1998 White Horse Harriers AC Wilson, James, Cooke
1997 Woodstock Harriers Dell, Shipway, Glare
1996 Oxford City AC Cooper, Metcalfe, Russell
1995 White Horse Harriers AC Green, Smith, James
1994 White Horse Harriers AC Green, Smith, Murfin
1993 Witney RR Ashton, Hurd, Parsons
1992 White Horse Harriers AC Green, Taylor, Arnold
1991 Oxford City AC Vaughan, Russell, Flavel
1990 Kidlington RR Brackett, Hibberd, Lock, Chaplin
1989 Abingdon Amblers Green, Cousins, Schutterlin, Goulding
1988 Abingdon Amblers Cousins, Green, Metcalfe
1987 Woodstock Harriers Gardner, Battye, Leith
1986 Woodstock Harriers Gardner, Battye, Leith
1985 Woodstock Harriers Howes, Gardner, Taylor
1984 White Horse Harriers AC Warren, Cowles, Davies
1983* Banbury Harriers Moores, Doyly, Padbury
Year Team Members
2018 Headington RR Shaw, Kalthoff, Sugden
2017 Headington RR Pearce, Ding, Reid
2016 Stratford-upon-Avon AC Wright, Wheeler, Pearce
2015 Headington RR Moore, Kalthoff, Shaw
2014 Headington RR Leitch, Kalthoff, Campbell
2013 Headington RR Flouri, Hopkins, Kalthoff
2012 Alchester RC Grolimund, Rendell, Lawlor
2011 Headington RR Craft, Moore, Harris
2010 Headington RR Craft, Harris, Hopkins
2009 Alchester RC Grolimund, Rendell, Banks
2008 Headington RR Burge, Sainsbury, Hopkins
2007 Witney RR Gomm, Pitts, Rayner
2006 Witney RR Slater, Gomm, Pitts
2005 White Horse Harriers AC Knopp, Armytage, Wainwright
2004 White Horse Harriers AC Knopp, Armytage, Roberts
2003 Witney RR Pitts, Gomm, Ashton
2002 Witney RR Pitts, Worrall, Leigh
2001 Witney RR Pitts, Ashton, Rhymes
2000 Witney RR Pitts, Ashton, Rhymes
1999 Thame Runners Butler, Avery, Hayward
1998 Witney RR Pitts, Ashton, Watson
1997 Witney RR Pitts, Raynor, Watson
1996 Witney RR Pitts, Ashton, Watson
1995 Witney RR Pitts, Ashton, Watson
1994 Witney RR Pitts, Ashton, Watson
1993 Witney RR Watson, Ashton, Beswick
1992 White Horse Harriers AC Gill, Godding, Helm
1991 White Horse Harriers AC Wolf, Gill, Ferris
1990 Abingdon Amblers Haslegrave, Kent, Feldman
1989 St Albans Striders Walls, Hill, Cox
1988 Witney RR Mitchell, Ashton, Beech
1987 Kidlington RC Purvis, Souch, Newsholme
1986 Oxford City AC Walters, Howkins, Goodman
1985 no entry no entry
1984 Oxford City AC Walters, Sharratt, Redman
1983 Oxford City AC Newman, Cheeseman, Redman
Inaugurated 1984 (* indicates no trophy)
Inaugurated 2007 (engraved with past winners) (* indicates no trophy)